Poslední aktualizace 30-05-2006
"Moje kancelář je mojí kuchyní,
můj počítač je mým sporákem.
Na mém sporáku se neustále něco vaří."
Kdo je MDK?
Michael D. Klíma, narozený v Československu, je nyní občanem Spojených států amerických (Curriculum vitae v angličtině), ale srdcem a duší je stále Čech. Vyučený kuchařem a číšníkem v hotelu Alcron v Praze, absolvent Státní Hotelové školy v Mariánských Lázních, je v paměti starší generace pracovníků v pohostinství jako přední gastronomický odborník a publicista.
Pro lepší seznámení s ním si přečtete rozhovor o jeho vztahu k pohostinství, životě, ženám...
Do roku 1968, kdy MDK odešel, vlastně již podruhé, do zahraničí, jej návštěvníci známé Čínské restaurace ve Vodičkově ulici v Praze znali jako jednoho z vedoucích této restaurace, který stavěl jakost jídel, prvotřídní servis, úctu a pokoru k hostům, a tím i jejich spokojenost, vždy na první místo.
Klímova první emigrace byla hned na konci druhé světové války v květnu 1945, kdy odešel za praxí do Francie, do tehdejší mekky gastronomie. Pracoval v několika podnicích v Paříži a asi po dvou letech pobytu ve Francii, v Africe a ve Francouzské Indočíně, se před únorem 1948, jak říká „neprozřetelně" vrátil do Československa. Díky jeho pobytu na západě mu byla dána možnost pracovat nějakou dobu v hornictví u PTP, a později pak v různých pohostinských podnicích jako číšník, a vedoucí výrobny lahůdek, a vedoucí několika hotelů a restaurací.
V té době byl Klíma široké veřejnosti znám také jako autor četných odborných článků v časopisech Výživa lidu, v bývalém časopise Pohostinství a hlavně jako autor tří kuchařek Čínská kuchyně, Italská kuchyně a Ruská kuchyně vydané v roce 1968.
Během svého pobytu v zahraničí MDK pracoval ve všech možných funkcích v řadě známých hotelů a restaurací v Německu, ve Francii, v Africe, v Austrálii, v Indočíně, ve Spojených státech amerických a v Mexiku. Díky tomu je dnes Klíma téměř plynný v němčině, angličtině, francouzštině a ruštině a několika dalšími jazyky jako je španělština a italština se docela dobře dorozumí, nemluvě o slovenštině a polštině. Největší potíže, jak říká, má s češtinou, ale tu nepovažuje za cizí jazyk.
Na seznamu jeho bývalých zaměstnavatelů se objevují
taková jména renomovaných hotelových a restauračních společností jako Hilton,
Sheraton, Marriott, Holiday Inn, Blackhawk Restaurant, Berghoff Restaurant,
Seven Eagles Restaurant a jiná. Po příchodu do Spojených států vystudoval obor
výpočetní techniky pro pohostinský průmysl na Purdue universitě ve státě
Indiana. Jako jeden z prvních odborníků na výpočetní techniku v pohostinském
průmyslu, Klíma napsal vůbec první program pro psaní receptur a pro výpočet
spotřeby surovin na počítačích. V té době se stal členem Foodservice Consultants
Society International, jedné z předních asociací konzultantů v pohostinství.
V roce 1972 byl přijat za člena dvou významných kuchařských organizací Chef de Cuisine Association of Chicago a American Culinary Federation. Byl také dlouholetým členem Catering Executives Association. Mimo mnohých titulů a uznání, za účast při mezinárodních kuchařských soutěží, získal v Americe titul Certified Executive Chef. Po návratu do České republiky v roce 1990 mu bylo uděleno čestné členství v České a Slovenské asociaci kuchařů a cukrářů.
MDK procestoval téměř celý svět a nashromáždil nesmírné množství cenných zkušenností z pohostinského oboru, ale i mnoho cenných receptů na jídla a nápoje téměř všech etnických kuchyní které vyzkoušel a ochutnal v hotelích, ve kterých pracoval jako šéfkuchař.
V době, kdy pracoval pro hotelovou korporaci Marriott jako Executive Chef, pro jejich kuchyni v Chicagu, ve které se připravovalo více než 15.000 jídel denně pro všemožné americké a mezinárodní letecké společnosti jako je Swissair, Lufthansa, Air France, SABENA, KLM, SAS, Air Canada, Iberia, Alitalia, British Airways, LOT, Garuda a mnoho jiných, mu bylo umožněno prakticky uplatnit jeho znalosti etnických kuchyní jejihž studiu, dá se říci, Klíma zasvětil svůj život. V té době ale také prohloubil svoji již bohatou zkušenost v organizaci velkokuchyní a hromadné výrobě jídel.
Již po krátkém pobytu ve Spojených státech si MDK získal uznání a respekt v odborných kruzích jako na slovo vzatý odborník natolik, že byl Americkou kulinářskou federací doporučen jako instruktor na Triton College v River Grove ve státě Illinois, kde byl později zakladatelem Hospitality Institute Internationa, což je Hotelová škola, která se stala modelem pro mnoho dalších škol tohoto typu. Na této škole Klíma učil hotelový a restaurační management, marketing a menu planning, ale hlavně měl možnost se svými 650 studenty vyzkoušet jídla všech známých mezinárodních kuchyní a spolu s intenzivním studiem těchto kuchyní se po nějaké době stal v Americe uznávaným odborníkem na etnické kuchyně, obzvláště na kuchyni americkou, orientální (hlavně však čínskou), italskou, francouzskou, mexickou, ruskou a skandinávskou; nemluvě o kuchyních české a slovenské.
MDK byl také určitý čas majitelem české restaurace na Čermákově ulici ve známe chicagské čtvrti Cicero. V roce 1989 se MDK stal ředitelem zmíněného Mezinárodního hotelového institutu, ale po Sametové revoluci v jeho rodném Československu, Chef Mike, jak mu jeho studenti říkali, začal přemýšlet jak by mohl pomoci při obrodě pohostinského oboru ve svobodném Československu. Bylo mu jasné, že na dálku, přes tu velkou louži by to bylo velice těžké, a proto resignoval na své místo ředitele na institutu a s titulem Professor Emeritus a odešel do předčasného důchodu. Předčasně penzionovaný, ale plný elánu, hledal způsob jakým by svůj plán uskutečnil.
Díky jeho jazykovým znalostem, jeho odbornosti, a znalostem problematiky pohostinství v post-komunistických zemích, byl MDK přijat jako konzultant pro Východní Evropu americkou firmou G.S. Blodgett. Po krátké době byl Klíma jmenován ředitelem pro východoevropskou oblast, a v zastoupení firmy Blodgett, se v roce 1990 vrátil do svého rodiště, za účelem vybudování východoevropské sítě servisních firem a distributorů hotelového a restauračního zařízení, které firma Blodgett ve Spojených státech vyrábí. V té době MDK prošel několika kurzy a školeními na kuchyňská zařízení, navštívil spoustu výrobních podniků jak v Americe tak i v Evropě, a získal tak neocenitelné vědomosti o kuchyňském zařízení vyráběném ostatními výrobci jak Americkými tak i Evropskými, a díky tomu Klíma přidal ku své bohaté škále odborných znalostí další oblast a to je znalost technického vybavení restauračních a hotelových provozů.
Během svého pobytu v České republice v letech 1900-1995, MDK příležitostně přednášel na Institutu obchodní výchovy v Praze, a na několika odborných školách po celé republice včetně VŠE, kde byl po několik let členem vědecké rady. V té době také přepracoval, doplnil, a znovu vydal jeho původní Čínsku kuchařku, které byla opět bestsellerem.
Po vypršení pětiletého kontraktu s firmou G.S. Blodgett v roce 1995, se Klíma vrátil do Spojených států, kde nyní jako Professor Emeritus příležitostně učí Hotelový management a kurzy etnického vaření na místní College. Mimo to se věnuje opět konzultacím, ale hlavně psaní odborných manuálů a kuchařských knížek.
Povzbuzen úspěchem nového vydání "Čínské kuchyně" se Klíma rozhodl zcela přepracovat jeho první knihu "Nová italská kuchyně", která se po několika letech intenzivní práce dočkala svého nového vydání a jak se zdá tak i tato kuchařka, která byla během 2 měsíců rozebraná, se setkala s uznáním čtenářů. V současné době Mike na svém počítači, kterému říká sporák, dovařil "Novou mexickou kuchyni", která podle jeho slov daleko předčí očekávání i toho nejnáročnějšího čtenáře a která vyjde během několika měsíců.
Dozvěděli jsme se ale, že MDK má na zadním hořáku svého
sporáku rozvařené další kuchařky, a sice americkou, novou čínskou a
jihoamerickou. Za zmínku také stojí, že v pražském nakladatelství
Grada
je připravena do tisku publikace Kuchyňská zařízení, a že na zadním hořáku Klímova sporáku jsou již takové tituly jako: Tvorba jídelních lístků, Management profesionálních kuchyní, Zařizování restauračních kuchyní a Interiéry restauračních provozů. Mimo to v „troubě" MDK již několik let „dusí" jakýsi gastronomický slovník s pracovním názvem "Kdo, kdy, kde, co a jak na jídelních lístcích", což bude knížka, která poodhrne oponu zákulisí kuchyní a napoví čtenářům co vlastně jedí, kdo a kdy si to vymyslel, a z čeho to uvařil. Mimo to se můžeme těšit na Klímovu Orientální kuchyni, a pracovníci v pohostinském oboru a „dobrodruzi", jak jim MDK říká, kteří se chtějí pustit do svého dlouholetého snu, určitě uvítají připravované knihy jako: „Tak vy si chcete otevřít vlastní restauraci?", s podtitulkem: „Já vám to za pár korun rozmluvím"; a pro ty, kteří si to rozmluvit nedají další publikace Řízení hotelů a restaurací a Příprava jídel před hostem. Série etnických kuchyní bude pokračovat Ruskou kuchyní, Židovskou a Americkou kuchyní a mnoha dalšími. Klíma ale nezapomíná ani na servis, který jak se zdá je popelkou českého pohostinství, a na který se dívá z úplně nového pohledu, což bude vyjádřeno v publikaci „Obecné normy pro vztahy zaměstnanců restauračního a hotelového průmyslu k hostům".
Tím ale Klímova aktivita nekončí. V jeho nynějším bydlišti Carlsbadu v Jižní Kalifornii, byl starostou města Bud Lewisem, který když se dozvěděl, že Mike za mlada bydlel Karlových Varech, kde pracoval jako chef de rangue ve světoznámém hotelu Pupp, jmenoval Klímu předsedou subkomise Sister City Committee, což je komise pro vztahy mezi Carlsbadem a sesterským městem Karlovy Vary, od kterých Carslbad, díky pramenu který má stejné složení minerálií jako karlovarské prameny, své jméno. Michael je také členem Citizens Democracy Corps, a International Executive Service Corps, což jsou Americké dobrovolné organizace, které vysílají do všech zemí světa vysoce kvalifikované odborníky (volontéry), kteří svými zkušenostmi pomáhají při zavádění amerických technologií a způsobu amerického managementu. V zastoupení těchto organizací byl Klíma v minulosti vyslán do Vladivostoku, jako konzultant pro vypracování učební osnovy nové mezinárodní hotelové školy. Loňského roku strávil tři měsíce na Sri Lance, kde spolupracoval jako konzultant při znovuotevření šestisetpokojového, pětihvězdičkového hotelu v Colombu.
Loňského roku pracoval 5 měsíců jako hotelový konzultant organizace IESC - International Executive Service Corps v Egyptě v Hurghadě, kde ve své práci pokračuje i letošního roku. Jak vidíte, tak je stále dosti zaměstnaný.
V současné době se zabývá logistikou v hotelovém a restauračním průmyslu a na toto téma vede diskuzní fórum na tomto serveru.
© 1999-2024 Hotel Fontána, s.r.o. - Ubytování Svitavy. Kontaktní e-mail info@cestovni-ruch.cz. Právní doložka Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno vyjma odborných prací pro školní či vědecké účely v případě, že budou respektována pravidla citace a uvedení zdroje. |